OPŁATY DROGOWE W NIEMCZECH – TollCollect

ZMPD posiada w ofercie usługę rozliczenia opłat drogowych na terenie Niemiec w systemie Toll Collect. Zrzeszenie oferuje indywidualnie dopasowaną Umowę w trybie odroczonej płatności (Post Pay). Najważniejsze zalety naszej Umowy:

 • gwarancja bezpieczeństwa;
 • szybka i bezbłędna rejestracja;
 • brak opłaty aktywacyjnej;
 • brak opłaty za rejestrację konta;
 • brak opłat za wystawienie faktury;
 • brak opłat za zmianę numerów rejestracyjnych pojazdu na urządzeniu OBU;
 • brak konieczności ciągłego monitorowania salda;
 • elastyczny system fakturowania;
 • konkurencyjne warunki prowizyjne.

Istnieje możliwość podpisania na miejscu umowy z ZMPD na odroczoną płatność (poprzez fakturowanie 2 razy w miesiącu). W celu uzyskania oferty szczegółowej prosimy o wypełnienie formularza na dole strony.

 

NAZWA SYSTEMU I OPERATOR

Nazwa systemu: Toll Collect

Operator: BAG

opłaty drogowe niemcy

W ramach projektu Public Private Partnership przedsiębiorstwo Toll Collect opracowało na zlecenie rządu Republiki Federalnej Niemiec pierwszy na świecie system poboru myta za autostrady i drogi federalne ze wspomaganiem satelitarnym. Przedsiębiorstwo Toll Collect stało się z dniem uruchomienia systemu poboru myta w roku 2005 zaufanym partnerem rządu federalnego i będzie także w przyszłości wypełniać sprawnie i niezawodnie zadania powierzone mu przez polityków. Trzy znane przedsiębiorstwa są wspólnikami Toll Collect GmbH: Daimler Financial Services, Deutsche Telekom oraz Cofiroute. Toll Collect pobiera opłaty drogowe 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, rozlicza je z przedsiębiorstwami transportowymi i niezwłocznie przekazuje wpływy do budżetu państwa niemieckiego.

OD KIEDY DZIAŁA SYSTEM

System TollCollect został uruchomiony w 2005 roku.

SPOSÓB POBIERANIA OPŁAT W SYSTEMIE

Istnieją 2 metody pobierania opłat:

 • Za pośrednictwem urządzeń OBU. Wykorzystana technologia: GPS/GSM. Toll Collect wykorzystał po raz pierwszy na świecie techniki nawigacyjnej GPS (Global Positioning System) w połączeniu z siecią telefonii komórkowej GSM (Global System For Mobile Communications) – te techniki są podstawą funkcjonowania systemu automatycznego naliczania myta.
 • Wykup biletów na zaplanowaną wcześniej trasę z użyciem terminalu stacjonarnego lub przez Internet na stronie: www.maut.toll-collect.de.
JAKIE POJAZDY OBEJMUJE?

Od 1 lipca 2024 r. wchodzi w życie obowiązek uiszczania opłat drogowych za pojazdy o maksymalnej masie całkowitej (pole F1 w dowodzie rejestracyjnym) przekraczającej 3,5 tony. Obowiązek uiszczania opłat drogowych dotyczy wyłącznie pojazdów przeznaczonych do transportu towarów lub używanych do tego celu. Zestawy pojazdów podlegają obowiązkowi dokonywania opłat drogowych tylko wtedy, gdy maksymalna masa całkowita ciągnika przekracza 3,5 tony.

BRAK OBOWIĄZKU OPŁATY DROGOWEJ – Maksymalna masa całkowita mniejsza bądź równa 3,5 tony (pozycja F1 w dowodzie rej.) OBOWIĄZKOWA OPŁATA DROGOWA – Maksymalna masa całkowita większa niż 3,5 tony (pozycja F1 w dowodzie rej.)

Zgodnie z ustawą o pobieraniu opłat za korzystanie z dróg federalnych określone pojazdy i zestawy pojazdów nie podlegają obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej. Są to z jednej strony pojazdy, których nie obejmuje definicja pojazdu podlegającego obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej, z drugiej zaś strony pojazdy, dla których ustawa określa specjalne wyjątki. To, czy pojazd podlega obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej czy też nie, wynika zawsze bezpośrednio z ustawy. Nie jest konieczne złożenie wniosku i uzyskanie zaświadczenia Federalnego Urzędu Logistyki i Mobilności (BALM) ani Toll Collect. Więcej informacji w linku: TUTAJ.

Od 1 stycznia 2024 r. pojazdy z napędem na gaz ziemny (CNG/LNG) podlegają obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej.

 
STAWKI OPŁAT

W Niemczech od 1 grudnia 2023 r. opłata drogowa jest obliczana w zależności od długości trasy przejechanej przez pojazd po drogach płatnych, a także od stawki opłaty za kilometr, która obejmuje koszty związane z powodowanymi emisjami CO₂, zanieczyszczeniem powietrza, obciążeniem hałasem i kosztami infrastruktury.

 • Udziały kosztów związanych z infrastrukturą i obciążeniem hałasem w stawkach opłat zależą od kategorii wagowej, a jeśli maksymalna masa całkowita przekracza 18 t, także od liczby osi.
  Należy pamiętać: Od 1 grudnia 2023 r. o przyporządkowaniu do danej kategorii wagowej nie decyduje dopuszczalna masa całkowita (dowód rejestracyjny – pole F.2), lecz maksymalna masa całkowita (dowód rejestracyjny – pole F.1).
 • Udział kosztów związanych z zanieczyszczeniem powietrza w stawce opłaty drogowej uzależniony jest od klasy emisji spalin. Na podstawie klasy emisji spalin każdy pojazd jest przyporządkowany do jednej z sześciu kategorii A, B, C, D, E lub F. Za podanie klasy emisji spalin odpowiedzialność ponosi klient wnoszący opłatę drogową; klienci są zobowiązani prawidłowo wprowadzić wszystkie dane niezbędne do naliczania opłat drogowych (zasada deklaracji własnej).
 • Udział w stawce opłat drogowych za spowodowaną emisję CO₂ zależy od klasy emisji CO₂. Każdy pojazd jest klasyfikowany do jednej z czterech klas emisji. Określenie klasy emisji należy do obowiązków klientów uiszczających opłaty drogowe. Początkowo wszyscy zarejestrowani klienci podlegający opłacie drogowej są przypisywani przez Toll Collect do klasy emisji 1. W portalu klienta można wnioskować o korzystniejszą klasę dla pojazdów z datą pierwszej rejestracji od 1 lipca 2019 r.

Aby sprawdzić do jakiej taryfy/kategorii należy twój pojazd możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora. Więcej informacji: TUTAJ.

 • Link do kalkulatora klasy CO2: TUTAJ.
 • Link do cennika (obowiązuje od 1 grudnia 2023): TUTAJ.

Poniżej tabele z taryfami.

Dla klasy emisji spalin EURO 6:

Dla klas emisji spalin EURO 0-5:

 
KALKULATOR OPŁAT DROGOWYCH

Kalkulator opłat drogowych: LINK.

 
URZĄDZENIA DO POBORU OPŁAT

ZMPD jako oficjalny partner firmy Toll4Europe oferuje interoperacyjne urządzenie ZMPDbox, które wnosi elektronicznie opłaty drogowe na terenie całej Europy. Urządzenie jest dostarczane kurierem (24h) bezpośrednio na adres klienta. Możliwy jest również odbiór osobisty w siedzibie ZMPD lub w ustalonym wspólnie z handlowcem punkcie na terenie Polski.

CENA URZĄDZENIA DO POBORU OPŁAT
 • Urządzenie ZMPDbox jest wydawane bezpłatnie, nie ma opłaty aktywacyjnej. Należy uiszczać jedynie miesięczną opłatę abonamentową.
 • Urządzenia TollCollect ma zróżnicowaną cenę w zależności od cennika punktu dystrybucji.
 
MAPA PUNKTÓW SPRZEDAŻY

Link do mapy punktów sprzedaży: TUTAJ.

 
MAPA ODCINKÓW PŁATNYCH

Link do mapy odcinków płatnych: TUTAJ.

KONTROLA OPŁAT ORAZ KARY

Kontrola płacenia myta za autostrady i karanie za nieprzestrzeganie obowiązku wnoszenia myta znajdują się w zakresie kompetencji BAG – Federalnego Urzędu Transportu Towarowego. Aby BAG mógł kontrolować prawidłowy wykup myta oraz zapewnić równe traktowanie wszystkich kierowców zobowiązanych do płacenia myta, operator Toll Collect udostępnia mu odpowiedni sprzęt techniczny, umożliwiający efektywne działanie systemu kontrolnego. System poboru opłat drogowych w Niemczech jest w stanie ustalić, czy dany pojazd podlega obowiązkowi płacenia myta oraz, czy myto zostało wykupione prawidłowo, nieprawidłowo lub wcale. System kontrolny dzieli się na kontrolę automatyczną wykorzystującą wiadukty kontrolne (300 szt.), kontrolę postojową i mobilną kontrolę załogową (300 patroli kontrolnych) oraz kontrolę zakładową. Ich współdziałanie gwarantuje obszerną i systematyczną kontrolę obowiązku płacenia myta oraz możliwość przystosowania systemu kontrolnego do zmieniającej się sytuacji drogowej.

 
ODWOŁANIA OD MANDATÓW

Odwołanie od nałożonych w Niemczech mandatów powinno być zawsze wysyłane na adres organu, który go wystawił. Odwołanie powinno zawsze zawierać dowód na uiszczenie opłaty drogowej lub uzasadnienie, z jakiego powodu opłata za autostradę czy drogę federalną nie została uiszczona.

STRONA WWW OPERATORA

Link do strony www operatora: TUTAJ.

KONTAKT MAILOWY DO OPERATORA

Link do formularz kontaktowego operatora: TUTAJ.

KONTAKT TELEFONICZNY DO OPERATORA
 • Połączenia z Niemiec: 0800 222 26 28*.
 • Połączenia spoza obszaru Niemiec: 00800 0 222 26 28 *Bezpłatnie, za rozmowy z sieci telefonii komórkowej mogą być naliczane opłaty wg różnych taryf.
 • Alternatywny numer telefonu: +49 30 252 91 303 Proszę wybrać ten numer, jeśli Państwa dostawca nie obsługuje naszego bezpłatnego numeru serwisowego. Opłata za połączenie zostanie naliczona zgodnie z warunkami operatora telefonii stacjonarnej lub komórkowej.
 FURMULARZ KONTAKTOWY

 

Aby uzyskać ofertę szczegółową wypełnij poniższy formularz kontaktowy i zaznacz usługi które Cię interesują. 

  Opłaty drogowe w krajach:

  Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany w tym celu adres email lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce (ZMPD w Polsce) z siedzibą w Warszawie, adres: Al. Jana Pawła II 78, 00-175 Warszawa.

  Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Państwa danych osobowych możecie zapoznać się pod tym adresem:

  LINK

  *pole obowiązkowe

   

  Formularz
  close slider

   Szanowni Państwo,
   aby uzyskać ofertę szczegółową wypełnij poniższy formularz kontaktowy i zaznacz usługi które Cię interesują.

   Opłaty drogowe w krajach:

   Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany w tym celu adres email lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce (ZMPD w Polsce) z siedzibą w Warszawie, adres: Al. Jana Pawła II 78, 00-175 Warszawa.

   Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Państwa danych osobowych możecie zapoznać się pod tym adresem:

   LINK

   *pole obowiązkowe

   0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu