Pobór opłat drogowych jest nieodłącznym elementem transportu drogowego krajowego i międzynarodowego. Ze względu na mnogość przepisów zróżnicowanych odpowiednio do poszczególnych krajów, może być to uciążliwy obowiązek dla firmy transportowej.
Z zasady jeden kraj równa się jednemu systemowi poboru opłat drogowych, a w związku z tym również jednemu urządzeniu przeznaczonemu do uiszczania opłat w tym systemie. W zależności, czy i jakie kierunki transportu międzynarodowego obiera przewoźnik, szyba samochodu ciężarowego zapełnia się kolejnymi czytnikami, które oprócz tego, że utrudniają widoczność i tym samym zagrażają bezpieczeństwu, mogą również powodować wzajemne zakłócenia w działaniu. To natomiast skutkuje karami pieniężnymi za brak uiszczenia opłaty drogowej, których
wysokość jest zależna od przepisów obowiązujących w danym kraju. Rozwiązanie tego problemu niewątpliwie stanowi urządzenie Telepass SAT. Pozwala ono na elektroniczny pobór opłat przy przejeździe przez bramki ustawione przy wyznaczonych pasach ruchu (system free-flow) lub za pomocą systemu lokalizacji satelitarnej bez konieczności opuszczania kabiny kierowcy lub zbędnego zatrzymywania pojazdu.
Działanie czytnika wykorzystuje technologię GNSS, umożliwiającą dokładne określenie położenia użytkownika.
„Urządzenie Telepass SAT jest odpowiedzią na potrzeby firm transportowych i samych kierowców. Jego zastosowanie zdobywa uznanie wśród naszych klientów również poprzez wsparcie działu księgowości i administratorów floty.” – mówi Cezary Ogonowski, dyrektor firmy VIALTIS Polska.
Zasięg działania Telepass SAT jest stale poszerzany, a samo urządzenie udoskonalane regularnymi aktualizacjami oprogramowania, które nie mają negatywnego wpływu na jego użytkowanie. Jest także wzbogacane o dodatkowe funkcje wspomagające proces zarządzania flotą.
Aktualnie za pomocą urządzenia Telepass SAT można uiszczać opłaty za autostrady, tunele i mosty w 14 krajach: Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Austria, Belgia, Niemcy, Dania, Szwecja, Norwegia, Węgry, Bułgaria, Szwajcaria i Polska.
Korzyści
Oprócz interoperacyjności urządzenie przynosi wiele innych korzyści dla swoich użytkowników
■ poprawa płynności finansowej;
■ maksymalne zniżki i rabaty we Francji, Hiszpanii, Portugalii i Włoszech;
■ jeden punkt kontaktowy dla wszystkich spraw związanych z opłatami drogowymi;
■ przejrzysty i łatwy przegląd online wszystkich opłat drogowych w Europie;
■ zmiany danych (np. numeru rejestracyjnego) bez konieczności wymiany urządzenia;
■ możliwość zdalnego rozszerzenia działania urządzenia o kolejne sieci krajowe;
■ infolinia czynna 24/7 również w języku polskim.
Telepass został pierwszym akredytowanym operatorem EETS w Polsce, co umożliwiło uruchomienie płatności odroczonej (post-paid) zamiast dotychczas istniejącej przedpłaty (pre-paid) w systemie e-TOLL. W związku z tym, opłaty drogowe w Polsce są uiszczane w trybie postpay, podobnie jak w pozostałych krajach europejskich objętych usługą elektronicznego poboru opłat dla pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony.
Obecnie Telepass pracuje nad rozszerzeniem działania urządzenia o kolejne sieci krajowe w 2023 roku. Przygotowuje się do uruchomienia rozwiązania EETS do uiszczania opłat drogowych w Czechach, Słowacji i Słowenii, a wkrótce także przyłączenia do tego grona Węgier (aktualnie dostępne w systemie pre-paid).
Telepass SAT to urządzenie wszechstronne, które wspomaga firmy prowadzące działalność transportową w całej Europie. Mimo wysokiego zaawansowania technologicznego jest doceniany przez użytkowników za swoją intuicyjność i łatwość w obsłudze.